A három ország együttműködésével létrejött látványos rendezvénysorozat a francia közvélemény figyelmét kívánta felhívni a magyar határnyitás jelentőségére a berlini fal leomlásához vezető történelmi folyamatban, s hangsúlyozni Magyarország kiemelkedő szerepét a vasfüggöny lebontásában és az európai újraegyesítésben.
A Párizsi Magyar Intézet (PMI) tőszomszédságában található hatodik kerületi polgármesteri hivatal előtt Szabadság és demokrácia címmel nyílt szabadtéri fotókiállítás az MTI gyűjteményéből. Az utcai tárlat 1988-tól 2004-ig - a rendszerváltás előzményeitől az Európai Unióhoz való csatlakozásig - a Magyarországon történt legfontosabb politikai eseményeket mutatja be. Jean-Pierre Lecoq polgármester megnyitó beszédében arra emlékeztetett, hogy húsz évvel ezelőtt Franciaországban a vasfüggöny lebontásának békés jellege lepett meg mindenkit.
A megnyitót követően, az osztrák-magyar határt 1989-ben elözönlött keletnémet autósorokat felidézve, a három szervező ország diplomáciai vezetőinek részvételével Trabantok vonultak fel. A konvoj a PMI épülete elöl indult, s négy óra alatt végigjárta Párizs legnevezetesebb pontjait: a 25 veterán kétüteműből álló konvoj dudaszóval írt le díszköröket a Diadalív körül, majd a Champs-Elysées-n végighaladva érkezett az Eiffel-toronyhoz. A karaván végállomása a szenátus épülete mellett található Luxemburg-kertben volt, ahol Hubert Heiss osztrák és Nikicser László magyar nagykövet együtt nyitották meg a Vasfüggöny című kiállítást, amelyet őrtoronnyal és "aknamezővel” kiegészítve negyven méteren felépített szögesdrótkerítés idéz meg.
A világ legősibb, ma is tömegesen beszélt nyelvét, hangsúlyait, rejtett üzeneteit több mint kétezer éve nem érti a Nyugat. A „nagy nyelvi fal” egyszerre járul hozzá Kína mai sikeréhez és rejtelmességéhez. Hogyan állították ezt az archaikus kódot a kínai modernizáció szolgálatába?
A történész szerint a fejedelem hozott egymásnak ellentmondó döntéseket, de mindig a realitásokhoz alkalmazkodva: képes volt nagyívű terveiről lemondani, ám az adott körülményeket országa számára maximálisan kihasználni.